Zakładane na nadgarstek opaski życia to urządzenia służące do wzywania natychmiastowej pomocy w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa. Każda opaska posiada przycisk SOS do bezpośredniego połączenia z Centrum Teleopieki funkcjonującego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Do zadań jego pracowników należy m. in. odbieranie alarmów z opaski, nawiązywanie kontaktu z seniorem, wezwanie pomocy, czy stałe monitorowanie stanu technicznego i poziomu naładowania opasek. Użytkownik opaski w sytuacji poczucia zagrożenia korzysta z przycisku SOS, a w przypadku np. omdlenia opaska łączy się z Centrum samoczynnie, informując
o zdarzeniu i miejscu pobytu osoby. Ponadto urządzenie umożliwia monitorowanie funkcji życiowych, posiada czujnik upadku, czujnik zdjęcia i założenia opaski, lokalizator GPS oraz pomiar poziomu ładowania baterii. Pierwsze opaski życia trafiły do mieszkańców Lublina już w 2019 roku. Do tej pory do z usługi skorzystało łącznie 1685 osób. Obecnie opaski są używane przez 836 osób.
Od 2 stycznia rozpocznie się nabór osób chcących skorzystać z bezpłatnej usługi teleopieki. Znane już lubelskim seniorom opaski życia trafią do 600 osób w wieku 60+, będących mieszkańcami Lublina. Rekrutacja potrwa do 9 stycznia. Szczegółowe informacje o zasadach rekrutacji znajdują się na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Lublin.
– Kontynuujemy usługę teleopieki, czyli nowoczesnego systemu wsparcia dla seniorów, cieszącego się dużym zainteresowaniem już od momentu jego wprowadzenia w 2019 roku. Ilość chętnych do skorzystania z opasek życia świadczy o tym, że jest to pomysł trafiony i odpowiadający realnym potrzebom. Chcemy, aby wyposażanie naszych mieszkańców w te urządzenia było impulsem do zwiększenia ich aktywności i samodzielności w środowisku zamieszkania. Jest to jeden z celów prowadzonej przez Miasto polityki społecznej – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.