Dworzec Metropolitalny w Lublinie, projektu Tremend, otrzymał wyróżnienie w 11 edycji Green Building Awards 2022 w konkursie PLGBC w kategorii Najlepszy projekt ekologiczny. To już kolejne poważne docenienie tego projektu – w 2019 znalazł się na krótkiej liście nagrody World Building of The Year w kategorii Infrastruktura, przyznawanej w ramach World Architecture Festival, zaś w 2020 otrzymał prestiżową nagrodą Real Estate Impactor 2020.
Jury doceniło kompleksowe podejście do stworzenia projektu, który nie tylko (zgodnie z ideą budownictwa zrównoważonego), stara się zminimalizować wpływ na środowisko, ale w sposób przemyślany proponuje wykorzystanie zasobów odnawialnych – m.in. poprzez pozyskiwanie energii z gruntu, wykorzystanie wody deszczowej i szarej, instalację fotowoltaiczną pełniącą funkcję wiat stanowisk autobusowych, czy wentylację naturalną wybranych przestrzeni. Z uwagi na ważną funkcję społeczną projektu, posiada on istotne walory edukacyjne, będąc żywym przykładem ekologicznego budynku, który może zobaczyć na własne oczy każda osoba odwiedzająca lub mieszkająca w Lublinie. Mnogość zaproponowanych rozwiązań oraz forma nawiązująca do natury sprawiają, że w przypadku implementacji tych założeń, budynek będzie mógł się ubiegać o miano jednej z ekologicznych wizytówek miasta – mówi Daniel Hojniak, Starszy Inżynier ds. Budownictwa Zrównoważonego Sweco Polska.
Koncepcja miasta inteligentnego zakłada ciągły, nieprzerwany rozwój dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii w każdym obszarze funkcjonowania. Miasto Lublin już od wielu lat konsekwentnie, zgodnie ze strategią miasta, podnosi poziom inteligencji miejskiej oraz realizuje ideę smart city. Wszelkie zrealizowane projekty umożliwiają dalszy rozwój i wdrażanie nowych elementów w celu stworzenia pełnej inteligentnej infrastruktury miasta. Projekt Dworca Metropolitalnego ma na celu zarówno wyniesienie Lublina na kolejny poziom w zakresie rozwoju zrównoważonego systemu mobilności o znaczeniu regionalnym, jak i stanowi pierwsze tak kompleksowe wdrożenie inteligentnych rozwiązań w mieście z zakresu budownictwa ekologicznego – przyjaznego środowisku i niezwykle efektywnego pod względem energetycznym.
Autor nagrodzonego projektu to pracownia architektoniczna Tremend, świadczą usługi projektowe oraz oferująca wsparcie w zakresie prowadzenia i nadzorowania procesu inwestycyjnego. Pracownia realizuje projekty na terenie kraju, a także poza nim, m.in. na Węgrzech, we Włoszech.
Celem organizowanego od 2010 roku konkursu PLGBC Green Building Awards jest wyróżnienie projektów, budynków i produktów/usług zrównoważonego budownictwa w Polsce. Organizator, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, zwraca w ten sposób uwagę na konieczność transformacji środowiska budowlanego, tak aby uczynić je zdrowym i zrównoważonym. To dbałość o planetę i odpowiedź na zmiany klimatyczne. Konkurs jest jedyną tego typu inicjatywą
w kraju.
Z pozostałymi wyróżnionymi rozwiązaniami można zapoznać się na stronie Green Building Awards.