Przyszłość miast, priorytety i zagrożenia dla ich rozwoju były tematem zorganizowanej przez Urząd Miasta Lublin, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Radę Innowacyjnego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Lublina konferencji naukowej zatytułowanej Miasto przyszłości. Lublin 2050, która odbyła się 24 kwietnia 2023 r. na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
– Ostatnie wydarzenia o podłożu społeczno-gospodarczym, geopolitycznym czy środowiskowym skłaniają do poszukiwania nowej wizji i kształtu w jakim funkcjonować będą miasta w perspektywie najbliższych dekad. Doświadczenia ostatnich lat, związane z wojną w Ukrainie, kryzysem wywołanym pandemią czy zwiększoną migracją uczą nas, że w planowaniu musimy uwzględniać szereg nieprzewidywalnych czynników, które w diametralny sposób mogą wpływać na potrzeby mieszkańców i postrzeganie roli miast w przyszłości – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Konferencja oscylowała wokół trzech głównych obszarów tematycznych: Miasto przyszłości, Miasto zielone, Miasto, gospodarka i ludzie.
To, w jaki sposób zostaną ukształtowane miasta przyszłości, co będą oferowały i czy będą odpowiadały na przyszłe potrzeby zależy od tego, jakie decyzje zostaną podjęte już dziś. O tym czego powinny dotyczyć te decyzje, w ramach pierwszego panelu Miasto przyszłości, dyskutowali: dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr Małgorzata Nakonieczna-Michalska, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, dr Dorota Sikora-Fernandez, Uniwersytet Łódzki oraz dr Piotr Maleszyk, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zadaniem panelu Miasto zielone była dyskusja na temat kierunków zrównoważonego rozwoju Lublina w kontekście miejskich wyzwań w zakresie między innymi rozwoju systemu zrównoważonego transportu i kształtowania zdrowych, bezpiecznych i dobrze zorganizowanych przestrzeni odpowiadających potrzebom mieszkańców. Kierunki te, w moderowanej przez dr Joannę Hołdę dyskusji, spróbowali wskazać: dr hab. inż. arch. Natalia Przesmycka, prof. PL, Politechnika Lubelska, dr hab. Ewa Trzaskowska, prof. KUL, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz dr inż. Jan Kamiński, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
Miasta są miejscami koncentracji inwestycji i miejsc pracy, dobrobyt miasta i jego mieszkańców w dużym stopniu zależy od kondycji gospodarczej. W jakiej kondycji gospodarczej jest Lublin i czy ma szansę na realizację zapisanych w Strategii Lublin 2030 celów w zakresie gospodarki i przedsiębiorczości? Co może stanowić barierę na tej drodze? Jakie znaczenie w tym procesie mają kapitał ludzki i społeczny? Na te i inne pytania odpowiadali: dr hab. Wojciech Janicki, prof. UMCS, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr hab. Tomasz Kijek, prof. UMCS, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. dr hab. Adam Waśko, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, dr inż. Jakub Bis, Politechnika Lubelska oraz dr Jarosław Kuśpit, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
Przed miastami stoi wiele wyzwań, część z nich jesteśmy w stanie zidentyfikować już teraz – są te związane z demografią i migracją, zmianami w modelu pracy i funkcjonowania społeczeństw w wyniku rozwoju technologii w oparciu o sztuczną inteligencję, co będzie niosło za sobą zanikanie niektórych zawodów a pojawianie się innych. Są to tez oczywiste zmiany w zakresie urbanistyki i planowania miast, które będą zmieniać nasze miast w neutralne dla środowiska – mówi dr Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin
Konferencja została objęta patronatami honorowymi przez:
Rektora Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola dr hab. Mariusza Korczyńskiego, prof. AWP;
Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II Ks. prof. dr hab. Mirosława Kalinowskiego;
Rektora Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie dr Marię Mazur;
Rektora Politechniki Lubelskiej Prof. dr hab. inż. Zbigniewa Patera;
Rektora Lubelskiej Akademia WSEI dr Mariusza Paździora;
Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Prof. dr hab. Krzysztofa Kowalczyka.
Informacje o konferencji znajdują się na stronie wydarzenia.