Strategia Rozwoju Lublina na lata 2013–2020 (zwana dalej Strategią Lublin 2020) wychodzi poza schematy przyjęte dla tego rodzaju dokumentów zarówno pod względem koncepcji i struktury, jak i podejścia do jej monitorowania. Ideą przyświecającą autorom kolejnego raportu monitorującego jest zatem nie tylko prezentacja mierników realizacji, czyniąca zadość wymogom formalnym, ale przede wszystkim odpowiedź na pytanie „Jak rozwija się Lublin?” – poprzez stworzenie swoistego kompendium wiedzy o rozwoju miasta. Raport monitorujący Strategię Lublin 2020 to pierwsza publikacja w tak wieloaspektowy i wyczerpujący sposób dokumentująca rozwój miasta. Raport ten, podobnie jak sama Strategia Lublin 2020, składa się z czterech rozdziałów poświęconych czterem Obszarom Rozwojowym: Otwartość, Przyjazność, Przedsiębiorczość i Akademickość. Każdy rozdział niniejszego raportu rozpoczyna się od swoistej syntezy badanego obszaru. Oryginalne treści ze Strategii Lublin 2020 zaimplementowane w niniejszym raporcie mają – zarówno czytelnikom, jak i autorom – zwracać uwagę na autentyczną komplementarność obu dokumentów.

Pragniemy udostępnić mieszkańcom Lublina jak najwięcej informacji o mieście. Dlatego Strategia Lublin 2020 charakteryzuje się bogatym zestawem wskaźników ilościowych i opisowych, pozwalających na ocenę tendencji rozwojowych. Wśród wskaźników realizacji Strategii Lublin 2020 w prezentowanych raportach nie dominują powszechnie dostępne dane Głównego Urzędu Statystycznego, ale dane wytwarzane i przetwarzane przez Urząd Miasta. W przygotowaniu raportów korzystano zwłaszcza z informacji sprawozdawczych przygotowywanych przez poszczególne komórki organizacyjne Urzędu Miasta Lublin i pozostałe jednostki organizacyjne miasta Lublin oraz z informacji zawartych w Sprawozdaniach Prezydenta Miasta Lublin z działalności w kolejnych latach, przedstawianych corocznie Radzie Miasta Lublin. Szereg informacji zawartych w raporcie było zamieszczanych w miejskich serwisach internetowych, które na bieżąco informują wszystkich użytkowników o istotnych dla miasta i jego mieszkańców wydarzeniach. Część informacji pozyskiwano także od podmiotów/instytucji zewnętrznych, niezwiązanych z Urzędem Miasta Lublin oraz w oparciu o samodzielnie przeprowadzony deask research ogólnodostępnych zasobów.
Robiąc kolejny krok w stronę idei „otwartych danych” (ang. open data) mamy nadzieję, że dostęp do informacji o rozwoju Lublina przysłuży się zwiększeniu świadomości mieszkańców, wyzwoli zaangażowanie w sprawy miasta oraz przyczyni się do transparentności działań władz miejskich.
Raporty z cyklu Jak Rozwija się Lublin? Raport monitoringowy z realizacji Strategii Rozwoju Lublina na lata 2013–2020. opisują podjęte w omawianym okresie przez Urząd Miasta Lublin i jego jednostki organizacyjne oraz podmioty zewnętrzne działania, które przyczyniły się realizacji założonych celów. Raporty prezentują także stopień realizacji celów w oparciu o mierniki i wskaźniki zawarte w Strategii Lublin 2020, ukazując tym samym tendencje, jakie można było zaobserwować w poszczególnych obszarach funkcjonowania miasta i jego otoczenia społeczno-gospodarczego. W procesie planowania strategicznego w samorządzie niezbędnym elementem jest regularne monitorowanie zachodzących zjawisk i zmian. Pozwala ono nie tylko określić skuteczność i postęp realizacji przyjętych zamierzeń, ale także dokonać korekt wynikających z nieuwzględnionych wcześniej czynników lub z nieprzewidzianych zjawisk, zmieniających uwarunkowania realizacyjne. Analizując wskaźniki Strategii naszym celem było przedstawienie możliwie najbardziej obiektywnych informacji, dlatego charakterystyczną cechą opracowania jest relatywnie niewielka liczba dokonywanych ocen, przy dużej ostrożności sądów wartościujących. Na ponad 300 stron każdego z dokumentów złożyły się przede wszystkim informacje o charakterze analitycznym, pozwalające czytelnikom na wyrobienie sobie własnej oceny czy Lublin się rozwija, w jakich aspektach dynamika rozwojowa jest najwyższa, a w jakich należy podjąć większe starania.
Raporty do pobrania